Untitled-4 MENU
جزییات خبر 1399/04/02 11:32 بازگشت
وضعیت غیرعادی بازار

بنابر گزارش تحلیل گران در خصوص وضعیت بازار فولاد، بازار مقاطع طویل فولادی در یکی از پر تلاطم‌ ترین روزهای التهابی خود دیده می‌ شود به طوری که شعله های سرکش قیمت های صعودی متاسفانه به صورت افسار گسیخته به هر سو زبانه می‌کشد. وضعیت بازارها به هیچ عنوان عادی نیست و در این روزها کاملا تحت تاثیر هیجانات مسموم دلار، عدم عرضه شمش، خیز فروشندگان شمش بخش خصوصی در نبود عرضه شمش بورسی، گزارشات نرخ صعودی شمش ایران در بازارهای صادراتی و از همه مهمتر مکانیزم فعلی تنطیم بازار بر مبنای ضریب نرخ دلار و فولاد صادراتی قرار گرفته است؛ از این رو متاسفانه بازارها را بدون متولی یا هرگونه نظارتی در سرچشمه ها به حال خود رها کرده ‌اند.

تغییر قیمت آهن و فولاد به سرعت و به‌ طور مستقیم، روی قیمت کالاهای مهم دیگر تاثیر می گذارد. به‌ عنوان ‌مثال باعث افزایش هزینه تولید لوازم‌ خانگی و نیز گرانی مسکن می‌شود. با این ‌همه به نظر می‌ رسد که شاهد بی ‌توجهی به بازار آهن، فولاد و افزایش قیمت‌ های در این حوزه مهم هستیم. بنا بر اظهارات کارشناسان بازار فولاد، در فصل رونق ساخت ‌و ساز و استفاده از رونق قرار داریم اما تورم و گرانی باعث شده است که سرانه مصرف فولاد در مقایسه با سال گذشته سیر نزولی داشته است.

مشکلات ناشی از تحریم و صادرات و عدم هماهنگی در حوزه سیاست‌ گذاری فولاد هم در کاهش سرانه مصرف موثر بوده است. کم و کیف عرضه فولاد در بورس تغییر کرد. این تغییرات باعث امیدواری فعالان اقتصادی شد اما مقطعی است و تاثیرات ناشی از آنها نمی‌ تواند پایدار باشد چراکه تصمیم‌گیری باید جامع باشد. تصمیمات مقطعی ممکن است در کوتاه‌ مدت به بازار، آرامش دهد اما فواید بلند مدت نخواهد داشت.